Keresés

Ellenálló szőlő: Stela

(Vitis `Stela`)
Ez a növény jelenleg nem rendelhető.

 Már önmagában is meglepő, hogy Litvániában szőlőnemesítés folyik, pedig igaz! A Stela csemegeszőlő elszánt litván nemesítők munkáját dícséri, hiszen rendkívüli fagytűrésű (mínusz 28 C-fok!), betegségeknek tökéletesen ellenálló, ráadásul MAGNÉLKÜLI fajtával rukkoltak elő! Sötét ibolyakék színű, gömbölyded bogyói nagyon kellemes, gyümölcsös zamatúak, 200-300 grammos fürtöket alkotnak. Hazánkban augusztus közepe táján érik (Litvániában nyilván lényegesen később). Kiemelkedő ellenállóképességét az magyarázza, hogy többszörös keresztezéssel 4 szőlőfajból állították elő: genetikai anyaga a Vitis labrusca, V. riparia, V. vinifera és a V. amurensis génállományának szerencsés keveréke! Ezzel a fajtával bátran próbálkozhatunk fagyzugos völgyek alján, vagy magasabban fekvő, hűvösebb hegyi fekvésekben is!

Dugványról szaporított, gyökérnemes példányokat kínálunk!

 

 Röviden az új nemesítésű komplex hibrid szőlőfajtákról:

Az utóbbi évtizedekben egyre hangsúlyosabban fogalmazódott meg a kevesebb vegyszerrel, vagy akár teljesen vegyszermentesen termeszthető, ugyanakkor jó hidegtűrésű, korai érésű, s emellett kiváló minőséget adó szőlőfajták iránti igény.

A mintegy 40 amerikai, 30 kelet-ázsiai és 1 európai szőlőfajból összesen 6-ot használ a nemesítés, ebből 3-at alanyfajták előállítására (Vitis riparia, V. rupestris, V. berlandieri). A másik három faj a nemes szőlőfajták előállításában játszik fontos szerepet:

Vitis labrusca: amerikai eredetű szőlőfaj, mely erős növekedésű, kiváló szárazságtűrésű és ellenáll a filoxérának - lisztharmatnak - peronoszpórának, ugyanakkor gyümölcsminősége viszonylag gyenge.

Vitis vinifera: ennek két fajtaköre ismert: az eurázsiai (főleg Örményországi, Azerbajdzsáni, Dagesztáni, Türkmenisztáni), melybe betegségekre érzékeny, gyenge fagytűrésű, de hatalmas fürtű és bogyójú, kiváló ízű, ropogós húsú, gyönyörű termésű csemege-fajták tartoznak, illetve az európai, mely a jó hidegtűrésű, de kisebb fürtű és bogyójú, betegségekre érzékeny, elsősorban borkészítésre használt fajtákat öleli fel.

Vitis amurensis: ez a kelet ázsiai szőlőfaj rövid tenyészidejű, erős növekedésű, kiváló fagytűrésű (mínusz 40-42 fokig!), ellenáll a gombás betegségeknek, de a filoxérára érzékeny.

Az elsősorban orosz és ukrán nemesítés ennek a három szőlőfajnak a keresztezésével hozta létre kiváló fajták sokaságát, melyek kiváló ellenállóságot mutatnak az összes betegséggel szemben (beleértve a botrítiszt is), jó hidegtűrésűek és zömmel rövid tenyészidejűek, vagyis korai érésűek, mindemellett pedig gyönyörű minőséget adnak!

Szaporításuk dugványozással is lehetséges, mert a tapasztalatok szerint a filoxéra sem tud kárt tenni bennük. Az itt kínált (zömmel) orosz, ukrán, és moldáv fajták egyedei is saját gyökéren fejlődő anyanövényekről származnak!

Összefoglalva elmondható, hogy ezek az újabb nemesítésű komplex hibridek nemcsak könnyebbé, olcsóbbá, környezet- és egészségbarátabbá teszik a szőlővel való foglalkozást, de a termeszthetőség határait is jócskán kitolják az erre eddig alkalmatlan területek felé!

 

Hangsúlyozandó mindemellett, hogy a termesztés sikeressége nagymértékben függ a megfelelő termőhely kiválasztásától! A szőlő, természete miatt továbbra is nyilván a napsütötte, déli lejtésű, szellős domboldalak növénye elsősorban...

Fényigény: Napos helyre

Nedvesség: Átlagos vízigényű

pH: talajban nem válogat

USDA zóna: 5a

Méret: 40-60

Minőség: CSP8x8